ul. Staszica 4
64-500 Szamotuły;
tel. 577 001 349

biblioteka@szamotuly.pbp.poznan.pl
http://szamotuly.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00

Aktualności


 • ______________________________________

  ________________________________________________________

  _______________________________________________________

   

   

 • Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

  Dzisiaj, tj. 16 października 2018 r., po raz kolejny spotkały się w naszej bibliotece nauczycielki bibliotekarki z terenu powiatu szamotulskiego. Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Szamotułach Małgorzata Kowzan, w pierwszej części spotkania, przedstawiła Teatrzyk Kamishibai jako ciekawą formę pracy z czytelnikiem (nauczycielki pierwszy raz zobaczyły taki teatrzyk), w części drugiej (seminaryjnej) przeprowadziła szkolenie  Awans zawodowy nauczyciela - zmiany od 1 września 2018 r.

 • Ibuk Libra - nowe tytuły

  1 października br. udostępniliśmy Państwu nową listę tytułów (1685 publikacji) w największej w Polsce czytelni on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim - IBUK LIBRA. Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji.

   

  Wykaz tytułów

 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) początkowo ustanowiło Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, który po raz pierwszy obchodzono 18 października 1999 roku. Od 2008 roku święto trwa przez cały październik. Tegoroczne hasło światowe brzmi „Dlaczego kocham moją bibliotekę szkolną?”, a polskie - „Książka to przyszłość”.

   

  Przygotowaliśmy bibliografię dla nauczycieli bibliotekarzy:

  Biblioteka szkolna

  Biblioterapia - teoria

  Biblioterapia - teksty

   

  Plakat- źródło: https://www.bibliotekawszkole.pl/

 • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świeci

  Do udziału w akcji zgłosiło się 4579 szkół, w tym 4299 z Polski.

  więcej informacji  znajdziesz na https://www.wmtday.org/pl

 • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa – rok szkolny 2018/2019

  Ministerstwo Edukacji Narodowej na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949), w zw. z art. 307 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. ustala podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w danym roku szkolnym.

  W roku szkolnym 2018/2019 priorytetami MEN są:

  • 100. rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

  • Wdrażanie nowej postawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
  • Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
  • Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
 • Konkurs "Warto wiedzieć, warto zobaczyć"

   

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanym konkursie dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych pod nazwą Warto wiedzieć, warto zobaczyć. Celem Konkursu jest pogłębianie więzi ze środowiskiem, kulturą, tradycją oraz pogłębianie zainteresowań historycznych oraz świadomości patriotycznej i regionalnej uczniów poprzez działania nauczycieli bibliotekarzy.
  II edycja Konkursu przeprowadzona zostanie pod hasłem Przez Wielkopolską wieś – skarby architektury. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej (lub przesłanie za pomocą operatora pocztowego bądź kuriera) pracy wraz z Kartą zgłoszeniową. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas specjalnie zorganizowanej w tym celu uroczystości do końca 2018 r.

  Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 października 2018 r.

  Regulamin Konkursu

  Karta zgłoszeniowa

  Więcej informacji na stronie Organizatora: https://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_konkursy_konkurs-warto-wiedziec-warto-zobaczyc

 • Konkurs "Wielkopolska - moja duma"

  Departament Edukacji i Nauki informuje o organizowanym konkursie Wielkopolska – moja duma. Tegoroczna edycja zatytułowana została Przez wielkopolską wieś – skarby architektury. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 50+. Celem konkursu jest edukacja i rozbudzenie zainteresowań historią, zabytkami, walorami Regionu. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 października 2018 r. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas specjalnie zorganizowanej w tym celu uroczystości do końca 2018 r. Więcej informacji na stronie Organizatora: https://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_konkursy_konkurs-wielkopolska-moja-duma

 • Konkurs dla szkół ponadpodstawowych

  Konkurs Recytatorski #Pan Tadeusz

  Celem Konkursu jest:
  1) upowszechnienie znajomości „Pana Tadeusza”,
  2) kształtowanie kultury żywego słowa,
  3) doskonalenie umiejętności recytatorskich,
  4) rozwijanie uczniowskich zainteresowań,
  5) promowanie Województwa Wielkopolskiego.

  Laureaci Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

  Karty zgłoszeniowe (zał. nr 1) oraz Oświadczenia Uczestników/Opiekunów (zał. nr 2) należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie (Lidera prowadzącego obsługę organizacyjną konkursu) bądź jednego z Partnerów w terminie do 30 września 2018 r.

  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie, ul. Chrobrego 15 64-100 Leszno,
  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, ul Sosnowa 14, 62-510 Konin,
  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, ul. Bydgoska 21, 64-920 Piła,
  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, ul. Górecka 1, 60-201 Poznań,
  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, ul. Wrocławska 182, 62-800 Kalisz.

  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem i wzięcia udziału w konkursie.

  Przypominamy, termin składania wniosków upływa 30 września 2018 r.

  Pliki do pobrania:

 • Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego za nami

  8 września, po raz trzeci nasza Biblioteka włączyła się w Narodowe Czytanie. Spotkanie z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego zorganizowaliśmy wspólnie z Muzeum Zamek Górków i Powiatową Biblioteką Publiczną w  Zamku Górków. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do wspólnego czytania.

 • Narodowe Czytanie w Szamotułach

  Serdecznie zapraszamy 8 września 2018 r. o godz. 10.00

  do Muzeum -  Zamek Górków na wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

  Z Pałacu Prezydenckiego otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć.
  Na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach "Przedwiośnia" będziemy stawiać pamiątkowy stempel.
 • Współpraca UMWW i Konsulatu Irlandii w Poznaniu - projekty Irlandia w szkole oraz Z Seanem przez świat

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Fundacją Kultury Irlandzkiej i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu, serdecznie zapraszają do skorzystania z projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaków.

  Irlandia w szkole jest autorskim projektem edukacyjnym działającej od 2003 roku Fundacji Kultury Irlandzkiej. Jest to projekt ogólnopolski, którego głównym zadaniem jest przybliżenie Irlandii uczniom polskich szkół. W roku szkolnym 2018/2019 tematami przewodnimi projektu będą życie i twórczość laureata literackiej Nagrody Nobla Seamusa Heaneya oraz aspekty związane z irlandzką walką o niepodległość – z setną rocznicą powstania irlandzkiego parlamentu Dáil Eireann i wybuchu wojny o niepodległość.

  Z Seanem przez świat to autorski projekt edukacyjny Fundacji realizowany na terenie Poznania i Wielkopolski. Głównymi bohaterami projektu są pluszowe owieczki o imieniu Sean i Siobhán, z którymi dzieci poznaja kraje i krainy anglojęzyczne. Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o spotkanie z irlandzkimi baśniami, zielone warsztaty plastyczne czy warsztaty tańca irlandzkiego.

  Skorzystanie z projektu jest całkowicie bezpłatne. Kontakt fundacja@fki.home.pl
  Szczegółowe informacje

 • Nowości - lipiec

  zobacz więcej...

 • Zabierz książkę na wakacje

  Znalezione obrazy dla zapytania wakacje z książką

  Zobacz, co proponujemy

 • Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

  Wyrazy uznania

  Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych

  za trud włożony w nauczanie i wychowanie

  oraz przyjemnego wypoczynku w czasie wakacji.

   

   

  Pracownicy

  Biblioteki Pedagogicznej

  w Szamotułach

 • 12 czerwca - Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  Włączyliśmy się do Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W naszej bibliotece znajduje się kącik, w którym można zostawić książki przez Państwa przeczytane i zabrać pozostawione przez innych. Dzielmy się radością czytania!

 • 9 maja - Noc Bibliotek

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek. Drużynom, które wzięły udział w grze miejskiej "Od Książki do Książki" gratulujemy wykonania zadań przygotowanych przez biblioteki organizujące tę grę - wszyscy bezbłędnie odgali hasło. W naszej bibliotece, książką, której autora i tytuł należało podać, by uzyskać jeden z wyrazów do hasła, były "Kamienie na szaniec"  Aleksandra Kamińskiego. Podsumowanie gry miejskiej i wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Publicznej (w bibliotece ostatniej na mapie).

  zobacz więcej...

 • Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  12 czerwca br. po raz kolejny obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych książek. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Jest to idea, według której książki nie lubią być więzione w domu na półkach, ale wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.


  Akcja uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, autobus, pub, uczelnia itp.) lub w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać komuś innemu.

  Włącz się do ogólnopolskiej akcji uwalniania książek.

  Masz w swoich zbiorach książki, które już przeczytałeś i chciałbyś podarować je komuś innemu? Przynieś je do naszej  biblioteki!

  Dużo czytasz, ale brakuje Ci funduszy na zakup nowych? Możesz wymienić przeczytane na pozostawione przez innych.

 • Przedszkolaki w naszej Bibliotece

  Dzisiaj gościliśmy dzieci (grupę "Kotki") z Przedszkola nr 3 w Szamotułach.

 • Proponujemy

   

   

   

   

   

   

   

  zobacz więcej...

 • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

   

  W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych - art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu z siedzibą przy ul. Bułgarskiej 19 60-320 Poznań, adres e-mail: biblioteka@pbp.poznan.pl, tel. 61 861 69 74.

  2. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy kontaktować się z Inspektorem ochrony danych osobowych Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, adres e-mail: inspektor@pbp.poznan.pl, tel. 61 861 69 74. Adres: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu, ul. Bułgarska 19, 60-320 Poznań.

  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzamy na podstawie dobrowolnej zgody uzyskanej w czasie zapisu do Biblioteki lub zapisu na listę odbiorców newslettera oraz w związku z wykonywaniem zadania realizowanego w interesie publicznym.

  4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia usług bibliotecznych, egzekwowania zwrotu wypożyczonych materiałów i należności z tytułu nieprzestrzegania Regulaminu udostępniania zbiorów, wysyłania monitów oraz newsletterów o działaniach Biblioteki, a także w celach statystycznych i badawczych.

  5. Dane osobowe nie są przetwarzane w sposób zautomatyzowany oraz nie będą poddawane profilowaniu.

  6. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody lub przez okres 5 lat od zapisu w przypadku braku aktywności w zakresie korzystania z usług naszej Biblioteki.

  7. Posiada Pani/Pan prawo do wglądu w swoje dane, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

  8. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 • Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego

  24 maja br. w naszej bibliotece spotkały się nauczycielki bibliotekarki powiatu szamotulskiego, w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia. Zaproszona na spotkanie Dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Szamotułach Anna Kozyra mówiła o cyberprzemocy. Od kierownika Biblioteki Pedagogicznej Małgorzaty Kowzan, nauczycielki  dowiedziały się, w jaki sposób  gromadzić i jak dług przechowywać dokumentację dotyczącą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz na co należy zwrócić uwagę, opiniując (jako członkowie rady pedagogicznej) regulamin oceniania nauczycieli. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń w pracy nauczyciela bibliotekarza, m.in. w kwestiach darmowego podręcznika.

   

  zobacz więcej...

 • Zapraszamy na Noc Bibliotek! 9 czerwca w godz. 16.00 – 19.00

  W programie:

  1) Gra miejska "Od książki do książki" (zorganizowana przy współpracy z Biblioteką Publiczną i bibliotekami szkolnymi - ZS nr 1, ZS nr 3, ZSS); regulamin gry miejskiej

  2) Teatrzyk Kamishibai (dla młodszych uczestników).
  3) Warsztaty - wykonywanie lapbooków:
  a) dorośli do wybranych utworów z Antologii Niepodległości,
  b) dzieci do wybranych utworów Tuwima.
  4) Przedwojenna prasa szamotulska - wyszukiwanie w POLONIE.
  5) Kalambury (wspólna zabawa dzieci i dorosłych).

  6) Flirt z "Niepodległą".

 • 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  „ Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.

  Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem…

  Miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.

  W martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.

  Książka wszystko potrafi…”

  /Kornel Makuszyński/


  Wszystkim Bibliotekarzom życzymy, by jakże piękna praca z książką dawała zadowolenie i była realizacją pasji.

 • Specjalnie dla naszych Czytelników!

  Zdjęcie użytkownika Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu.

  libra.ibuk.pl

 • XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja)

   

   

  Tegoroczne hasło: (Do)wolność czytania.

 • Podziel się książką!

  Ogłaszamy zbiórkę książek dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Jeżeli chcecie Państwo podzielić się książkami (szczególnie literaturą piękną wydaną po 2000 r.), można przynieść je do naszej Biblioteki w Szamotułach, ul. Staszica 4. Akcja trwa do 14 maja br. Będziemy wdzięczni za każdy tytuł.
  Oto początek zbiórki:

 • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

   

   

  zobacz więcej...

 • Konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku

  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego organizuje konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku.

   

  Celem Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku jest wyróżnienie wielkopolskich przedszkoli oraz szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

   

  Cel Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku służy uhonorowaniu nauczycieli cechujących się entuzjazmem i pasją w pracy, kształcących i wychowujących dzieci i młodzież poprzez rozwijanie u nich poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, pielęgnujących patriotyzm regionalny, dających wsparcie dla rozwoju talentów i zainteresowań. Ponadto wyróżnienie ma promować wybitnych pedagogów cieszących się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym, którzy swoją postawą i pracą mobilizują innych do działania, posiadając szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, czynnie angażują się w rozwój szkoły lub placówki.

   

  Zwycięzcy konkursów podczas uroczystej Gali otrzymają nagrody finansowe, wyróżnienia oraz pamiątkowe statuetki.

  W konkursach mogą brać udział nauczyciele i szkoły wyróżnione w I i II edycji. Natomiast zgodnie z regulaminem zwycięzcy i laureaci nie mogą brać udziału w konkursach przez dwie kolejne edycje.

   

  Termin złożenia formularzy zgłoszeniowych w konkursach o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku upływa 30 czerwca br.

   

  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminami konkursów.

  Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego, regulaminy konkursów, formularze zgłoszeniowe

 • Nowa szata graficzna katalogu online

  Instrukacja wyszukiwania

 • II edycja konkursu „Bądź EKO, działaj EKO!

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanym Konkursie Bądź EKO, działaj EKO! Temat II edycji Konkursu brzmi: Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie!
  Celem Konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie. Autorzy najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody rzeczowe. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 kwietnia 2018 r.
  Szczegóły w załącznikach:
  Regulamin
  Karta uczestnika
  Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych ucznia przystępującego do udziału w Konkursie
  Uchwała ogłaszająca konkurs

 • Mali goście w naszej bibliotece

  4 kwietnia gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. Zygmunta Felińskiego, Słoneczka i Promyczki. Dzieci czuły się u nas doskonale.

 • Polecamy

  Poradnik Bibliotekarza : pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, 2018 nr 3


   

   

  W numerze m.in.:

  • Wygrał Polskę na fortepianie / Martyna Figiel
  • Ocena funkcjonowania biblioteki w opinii użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi / Marcin Laskowski, Piotr Szeligowski
  • Kreatywność bibliotekarza w pracy z czytelnikiem o specjalnych potrzebach / Kalina Sikora
  • Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych / Dorota Grabowska
  • Świat książki dziecięcej / Ewelina Rąbkowska
  • Instytucja kultury jest miejscem, którym można się pochwalić / Monika Simonjetz
  • Bzdura czy kultura? / Olga Nowicka
  • Zmysły co to takiego? / Agnieszka Pejkowska
  • Potrafimy zwyciężać : komiks o Powstaniu Wielkopolskim / Barbara Misiarz ; Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
 • Nowości - marzec

 • '

  Z okazji Świąt Wielkanocnych serdeczne życzenia zdrowia,

  miłego odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół

  oraz wiosennej radości, optymizmu i pogody ducha

   

  życzą

  pracownicy Biblioteki

   

   

   

  (kartka z 1908 r. - źródło: POLONA)

 • Polecamy nowości

  zobacz więcej...

 • XIII Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Szamotułach

  21 marca br.  promowaliśmy naszą Bibliotekę podczas XIII Powiatowych Targów Edukacji i Pracy w Hali Nałęcz w Szamotułach (zobacz więcej...)

 • Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego

  20 marca br.  nasza Biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego. Małgorzata Kowzan (kierownik biblioteki) omówiła zmiany w Karcie Nauczyciela wprowadzone ustawą z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych oraz podstawy prawne organizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń w pracy nauczyciela bibliotekarza.

  zobacz więcej...

 • Walka ze smogiem

  Pani Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego w liście skierowanym do dyrektorów szkół i placówek oświatowych Województwa Wielkopolskiego zachęca do włączenia sie w akcję dbania o czyste powietrze i organizowania happeningów dotyczących walki ze smogiem 21. marca, w pierwszy dzień wiosny.

   

   

  Polecamy literaturę

  Zachęcamy do skorzystania z  materiałów dla uczniów, rodziców i nauczycieli na stronie Librus.pl

 • Konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku

  zobacz więcej...

 • Nauczycielom i rodzicom nastolatków polecamy:

  Szkoła neuronów - Marek KaczmarzykKaczmarzyk Marek, Szkoła neuronów: o nastolatkach, kompromisach i wychowaniu, Słupsk, Wydawnictwo Dobra Literatura, 2017, ISBN 978-83-65223-80-7 (Sygnatura 36.227)

   

  zobacz więcej...

 • "Przedwiośnie" lekturą Narodowego Czytania 2018

  Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września 2018 roku. 28 lutego ogłoszono lekturę do wspólnego czytania. Wybór padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości (zawiera ona m.in. BogurodzicęPamiętniki Jana Chryzostoma Paska, dzieła Adama Mickiewicza, Moją piosnkę II Cypriana Kamila Norwida, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Pieśń o domu Marii Konopnickiej, Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, Raport z oblężonego miasta Zbigniewa Herberta, Mazowsze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego;  także fragment Przedwiośnia).

   

  Rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego można znaleźć w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA: https://polona.pl/item/przedwiosnie,ODA0NTYyMTc/2/#info:metadata

   

  zobacz więcej...

 • Polecamy

  lutowe wydanie czasopisma pedagogicznego Sygnał

 • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

  Tegoroczne hasło święta brzmi: "Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne". Podkreśla ono znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej. Porusza również zagadnienie edukacji wielojęzycznej.

   

  Polecamy książki:

 • Pozdrawiamy walentynkowo i proponujemy randkę z ... książką

 • Polecamy

   

 • Ferie z książką

  Biblioteka Pedagogiczna w Szamotułach zaprasza dzieci w wieku od 7-10 lat na zajęcia z książką - w dniach: 12-13 lutego i 19-20 lutego, w godz. od 11.00-13.00.

   

  Program

 • Uwaga konkurs! Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu informuje o organizowanym konkursie Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej. Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Bretanii. Celem Konkursu jest wzbudzenie zainteresowania wśród uczniów historią sławnych Polaków w świecie oraz historią, geografią i kulturą kraju, określonego w temacie na dany rok. Udział w Konkursie daje możliwość rozwijania wrażliwości i kreatywności dzieci i młodzieży poprzez twórczość artystyczną, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata i różnorodność kulturową oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy przy wykorzystaniu różnorodnych źródeł informacji i technik plastycznych. Wiedza, że nasza Ojczyzna dała światu wybitnych ludzi, napawa nas dumą z Polski oraz ich wybitnych reprezentantów na przestrzeni wieków. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas XXII Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach od 23 do 25 marca br.

  Prace można zgłaszać w Bibliotece Pedagogicznej w Szamotułach, ul. Staszica 4.

  Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 lutego 2018 r.

  Regulamin konkursu

  Karta uczestnika

  Więcej informacji na stronie Organizatora

 • Dzień Bezpiecznego Internetu - 6 lutego

  6 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku wszelkie inicjatywy odbywają się pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Podczas 14. już edycji tego wydarzenia w Polsce organizatorzy pragną zwrócić uwagę na istotną rolę szacunku w budowaniu kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. "Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią".

 • Konkurs fotograficzny "Oaza zieleni" rozstrzygnięty

  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu i jej 9 placówek filialnych (Szamotuły, Gniezno, Międzychód, Oborniki, Swarzędz, Śrem, Środa Wlkp., Wolsztyn, Września) opracowały i wdrożyły w 2017 r. projekt z edukacji ekologicznej, którego integralną część stanowił konkurs fotograficzny Oaza zieleni w różnych porach roku (projekt dofinansowany został przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Jego adresatami byli uczniowie szkół podstawowych (klas IV-VI), znajdujących się na terenie działania tych bibliotek.

  zobacz więcej...

   

  Informacja: Szamotuły NaszeMiasto.pl

 • Przedszkolaki w naszej Bibliotece

  25 stycznia br. gościliśmy w naszej Bibliotece dzieci z Przedszkola Niepublicznego im. świętego Zygmunta Felińskiego - grupę "Słoneczka".

   

  zobacz więcej...

 • Szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy we Wrześni i Swarzędzu

  24 stycznia br. Małgorzata Kowzan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Szamotułach, poprowadziła dwa szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy: w Bibliotece Pedagogicznej we Wrześni i w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu. Tematy, które omówiła: Zmiany w Karcie Nauczyciela, Emerytury dla nauczycieli, Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

 • Z teatrzykiem książki Kamishibai w "Rzepce"

  16 stycznia Małgorzata Kowzan odwiedziała z teatrzykiem Kamishibai dzieci z Przedszkola nr 3 w Szamotułach (grupę Pieski) - przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. Rower Walentynki".

 • Nowości - styczeń

  zobacz więcej...

 • Patroni roku 2018

  W 2018 roku uchwałą Sejmu zostają upamiętnione: Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją posłów patronami 2018 r. będą ponadto : Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

  Senat zdecydował, że 2018 r. będzie obchodzony jako Rok Harcerstwa.

  zobacz więcej...

 • Akcja świąteczna "Podziel się zabawką" zakończona.

 • Spotkanie z Łukaszem Bernady

  Dzisiaj (15 grudnia) gościliśmy w naszej Bibliotece autora baśni i legend (np. "Królewna na dnie studni"), szamotulskiego bajarza Łukasza Bernady. Swoimi opowieściami wprowadził on w świąteczny nastrój  uczniów z klasy 3d Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach. Panu Łukaszowi serdecznie dziękujemy za spotkanie.

   

  zobacz więcej...

 • Nowości - grudzień

   

  zobacz więcej...

 • U "Wilczków" w Jarzębince

  Dzisiaj (5 grudnia) Małgorzata Kowzan odwiedziła grupę pięciolatków w Przedszkolu nr 1 w Szamotułach.  Przybyła do nich z teatrem obrazkowym kamishibai - dzieci wysłuchały "Legendę o Skarbniku".

 • Nasza Biblioteka ponownie w Przedszkolu Niepublicznym im. świętego Zygmunta Felińskiego.

  4 grudnia - w Dzień Górnika - Małgorzata Kowzan poprowadziła zajęcia, w oparciu o legendę śląską - "Legendę o Skarbniku",  w dwóch grupach przedszkolnych w Przedszkolu Niepublicznym prowadzonym przez siostry franciszkanki. Podczas zajęć wykorzystała Papierowy Teatr Kamishibai.

 • Z wizytą w Szkole Podstawowej w Otorowie

  1 grudnia br. Małgorzata Kowzan odwiedziła z Papierowym Teatrem Kamishibai przedszkolaki w Szkole Podstawowej w Otorowie. W dwóch grupach poprowadziła zajęcia w oparciu o "Legendę o Skarbniku". Na jej podstawie dzieci wykonały węglem prace plastyczne.

 • Akcja świąteczna "Podziel się zabawką" (14 edycja)