ul. Staszica 4
64-500 Szamotuły;
tel. 61 29 21 521

biblioteka@szamotuly.pbp.poznan.pl
http://szamotuly.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00

Aktualności


 • .

  Licznik  odwiedzin strony (od 5 stycznia 2015 r.)
  Darmowy licznik odwiedzin

   

  Zobacz instrukcję dodawania kodu PIN do IbukLibra

  Zapisz się do naszej biblioteki on-line.

   

   

   

 • W lipcu i sierpniu Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku: 9.00-14.00

  14 sierpnia Biblioteka nieczynna.

 • Polecamy nowości

  zobacz więcej...

 • Konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanych konkursach o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku.

  Celem Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku jest wyróżnienie wielkopolskich przedszkoli oraz szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

  Cel Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku służy uhonorowaniu nauczycieli cechujących się entuzjazmem i pasją w pracy, kształcących i wychowujących dzieci i młodzież poprzez rozwijanie u nich poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, pielęgnujących patriotyzm regionalny, dających wsparcie dla rozwoju talentów i zainteresowań. Ponadto wyróżnienie ma promować wybitnych pedagogów cieszących się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym, którzy swoją postawą i pracą mobilizują innych do działania, posiadając szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, czynnie angażują się w rozwój szkoły lub placówki.

  Termin złożenia formularzy zgłoszeniowych przedłużony został do 21 lipca br.

  Regulaminy i formularze zgłoszeniowe na stronie DEiN UM WW pod adresem http://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_konkursy-o-tytul-wielkopolska-szkola-roku-oraz-wielkopolski-nauczyciel-roku

   

 • Gminny Konkurs Literacki "Jestem Młodym Pisarzem" już po raz dziesiąty

  5 czerwca odbył się finał X Gminnego Konkursu Literackiego Jestem Młodym Pisarzem", który organizujemy wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 w Szamotułach. W tym roku uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z terenu naszej gminy pisali nowe zakończenie wybranego opowiadania lub baśni. Mieli do wyboru następujące teksty: H. Ch. Andersen: "Dziewczynka z zapałkami", E. de Amicis: "Rozbicie okrętu" i D. Wawiłow: "Straszny wypadek Kaczora". Na konkurs wpłynęło 29 prac.

   

  zobacz więcej...

 • Pierwsza Noc Bibliotek poza nami

  3 czerwca po raz pierwszy zorganizowaliśmy Noc Bibliotek. O godz. 17.00 na Rynku (w przestrzeni publicznej) ogłosiliśmy wyniki konkursu literacko-plastycznego "Sztuka - Parasol i Literatura" (zorganizowanego wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury i Kinem Halsza) - do konkursu przystąpiło 197 osób (dzieci, młodzież i dorośli). Finałowi towarzyszyła wystawa prac konkursowych. Od 19.00 - 21.00 w budynku Biblioteki gościliśmy 9 osób (dorosłych z dziećmi). Bawiliśmy się w kalambury literackie, robiliśmy zakładki do książek techniką origami, wymieniliśmy się książkami przyniesionymi z prywatnych biblioteczek; dorośli założyli swoje konta myIbuk oraz grali we flirt towarzyski z wykorzystaniem fragmentów poezji Bolesława Leśmiana. Dzieciom bardzo podobało się chodzenie między regałami w magazynie. Dla gości przygotowaliśmy słodki poczęstunek i napoje. Uczestnikom Nocy Bibliotek dziękujemy za to, że mimo wielu atrakcji na Rynku i w jego okolicy w ramach Dni Szamotuł, przyszli do naszej biblioteki (znacznie oddalonej od centrum wydarzeń).

 • Konkurs "Sztuka - Parasol i Literatura" rozstrzygnięty

   

  3 czerwca (w sobotę) o godz. 17.00 podczas Dni Szamotuł  ogłosiliśmy wyniki konkursu literacko-plastycznego Sztuka - Parasol i Literatura (jednego z punktów naszego programu Nocy Bibliotek). Na konkurs wpłynęło 31 prac wykonanych  indywidualnie lub zespołowo (wykonawców było łącznie 197; opiekunów - 26). Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w  konkursie. Nagrodzonym gratulujemy!

   

   

  Lista nagrodzonych

  Prace konkursowe

 • Przyjdź do nas na Noc Bibliotek 3 czerwca (sobota)

  Zobacz, co przygotowaliśmy

 • Konkurs "Sztuka - Parasol i Literatura"

  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Szamotułach, Szamotulski Ośrodek Kultury i Kino "Halszka" organizują II edycję konkursu literacko-plastycznego "Sztuka - Parasol i Literatura", który jest kontynuacją konkursu ubiegłorocznego (autorstwa Ewy J. Partyki - Wróblewskiej) Sztuka - Krzesło i Literatura. Zapraszamy do udzialu.

  Dane osobowe przekazane Organizatorowi będą przetwarzane przez Organizatora wyłącznie w celu realizacji Konkursu i doręczenia nagród. Każdy Uczestnik (rodzic, opiekun prawny) Konkursu posiada prawo wglądu do danych osobowych, do ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Dane osobowe będą przetwarzane  zgodnie  z przepisami  ustawy  z  dnia  29  sierpnia  1997  r.  o ochronie danych  osobowych (Dz.U.2016.922 j.t.) na co każdy Uczestnik /rodzic (opiekun prawny) wyraża zgodę.

  Regulamin konkursu

 • XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

  (8-15 maja)

   

  W tym roku obchodzimy pod hasłem Biblioteka. Oczywiście! .

 • 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  „Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość”https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ0LDqeTBSIxCn30pAN2yt0DKIa11a-s9qvHc9mx9yD-ReM30ajjg

  (M. Gorman)

 • Oficjalne otwarcie po termomodernizacji.

  27 kwietnia 2017 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Szamotułach, po kompleksowym remoncie budynku biblioteki. Przedsięwzięcie pod nazwą Termomodernizacja budynku Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu – Filia w Szamotułach zrealizowane zostało ze środków Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  zobacz więcej...

 • Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego

  21 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Pniewach spotkali się nauczyciele bibliotekarze z terenu powiatu szamotulskiego w ramach sieci współpracy i samokształcenia, zajmującej się rozwojem czytelnictwa dzieci i młodzieży. Nauczycielki wymieniały swoje doświadczenia. Lidia Chudziak przedstawiła działania wpływające na rozwój czytelnictwa, podejmowane przez bibliotekę Szkoły Podstawowej w Pniewach.

  zobacz więcej...

 • Światowy Dzień Zdrowia 2017 pod hasłem „Depresja - Porozmawiajmy o niej”

  W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii informacyjnej jest depresja - hasło przewodnie: „Depresja – porozmawiajmy o niej”.

  zobacz więcej...

  Depresja - zestawienie bibliograficzne

 • "Enigma" w Szamotułach

  Muzeum -  Zamek Górków zaprasza na spotkanie z maszyną szyfrującą Enigma w dniach 22-27 kwietnia 2017 r.

  Plakat

 • 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  Publikacje w naszych zbiorach.

 • KONKURS

  Zapraszamy uczniów klas IV-VI szkół podstawowych do udziału w konkursie fotograficznym: Oaza zieleni w różnych porach roku na terenie objętym działaniem Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu i jej 9 placówek filialnych. Konkurs organizujemy wraz z naszymi filiami w: Gnieźnie, Międzychodzie, Obornikach, Swarzędzu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wolsztynie, Wrześni w roku szkolnym 2016/2017 i 2017/2018. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przewidziano cenne nagrody: aparaty fotograficzne, notebooki, tablety.

  Zgłoszenia grup przyjmują koordynatorzy projektu do 20 kwietnia 2017 r.

  Zobacz dane koordynatorów

  Regulamin konkursu Pobierz

  Harmonogram realizacji zadań

  Dane osobowe przekazane Organizatorowi będą przetwarzane przez Organizatora wyłącznie w celu realizacji Konkursu i doręczenia nagród. Każdy Uczestnik/rodzic (opiekun prawny) Konkursu posiada prawo wglądu do danych osobowych, do ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia. Dane osobowe będą przetwarzane  zgodnie  z przepisami  ustawy  z  dnia  29  sierpnia  1997  r.  o ochronie danych  osobowych (Dz.U.2016.922 j.t.) na co każdy Uczestnik /rodzic (opiekun prawny) wyraża zgodę.

   

 • XII Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Szamotułach

  30 marca nasza Biblioteka była wśród wystawców XII Powiatowych Targów Edukacji i Pracy w Hali Nałęcz w Szamotułach.

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

  Znalezione obrazy dla zapytania narodowy program rozwoju czytelnictwa

  Nasza Biblioteka otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Program dotyczy wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.


 • Polecamy

  Kamińska, Dorota

  Jak bawić się i uczyć z pasją? : zastosowanie narzędzi myślowych TOC w pracy z dziećmi / Dorota Kamińska. - Wyd. 2 poprawione - Kraków : Centrum Edukacji "Bliżej Przedszkola", 2017. - 124 s. : il. kolor. ; 26 cm. (Sygnatura 35.901)

  zobacz więcej...

 • 18 marca wzięliśmy udział w Zaczytanej Szkole w Szkole Podstawowej nr 1 w Szamotułach

 • 18 marca bierzemy udział w "Zaczytanej Szkole" w Szkole Podstawowej nr 1 w Szamotułach

  Zgodnie z programem, o godz. 11.45, rodziców biorących udział w imprezie, zapraszamy do sali 119 - Małgorzata Kowzan przedstawi Wpływ czytania na rozwój dziecka. W korytarzu na I piętrze (nowa szkoła) zaprezentujemy  książki z naszych zbiorów, które będzie można  wypożyczyć na miejscu, po uprzednim zapisaniu się do  Biblioteki (przy zapisie należy okazać się dowodem tożsamości).

  Wpływ czytania na rozwój dziecka - zestawienie bibliograficzne (publikacje w naszych zbiorach).

 • Nauczycielom przedszkola polecamy

 • Nowe tytuły w Ibuk Librze. Zapraszamy do korzystania!

  16 lutego nasza Biblioteka po raz kolejny wykupiła dostęp do Ibuk Libry - największej w Polsce czytelni on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Łącznie 1539 tytułów. Książki udostępniamy na miejscu w Bibliotece lub zdalnie poprzez kod PIN, który otrzymać można w naszej Wypożyczalni.
  Książki dostępne są pod adresem: http://ibuk.pbp.poznan.pl/

  Zobacz Instrukcję dodawania kodu PIN

 • Polecamy

 • Rodzicom polecamy:

 • Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci - nowości w naszych zbiorach

 • UWAGA KONKURS

  Polacy w świecie znani z działalności misyjnej, technicznej, archeologicznej i przyrodniczej

  Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Peru

  Prace konkursowe należy składać do 31 stycznia 2017 roku

 • WAŻNA INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW

  Termomodernizacja budynku dobiega końca

  Już wkrótce otwarcie Biblioteki

   

 • ROK 2017 ROKIEM

  JOSEPPHA CONRADA-KORZENIOWSKIEGO

   

  JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

   

  TADEUSZA KOŚCIUSZKI

   

  ALBERTA CHMIELOWSKIEGO

   

  HONORATA KOŹMIŃSKIEGO

   

  RZEKI WISŁY

 • Narodowe Czytanie "Quo vadis"

  Podczas Narodowego Czytania w Szamotułach, Quo vadis Henryka Sienkiewicza czytali: Starostwa Szamotulski Józef Kwaśniewicz, Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak, Łukasz Bernady, uczniowie, nauczyciele (w tym dyrektorzy) i rodzice szamotulskich szkół oraz organizatorki (kierownik Biblioteki Pedagogicznej Małgorzata Kowzan i kustosz Monika Romanowska - Pietrzak) - łącznie 70 osób (wszystkich uczestników było ok. 100). Przyniesione egzemplarze Quo vadis stemplowano okolicznościową pieczątką otrzymaną z Kancelarii Prazydenta RP.

 • Narodowe Czytanie w Szamotułach

  3 września 2016 r.

  Biblioteka Pedagogiczna w Szamotułach i Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach włączają się do piątej edycji Narodowego Czytania - akcji Prezydenta RP, mającej na celu popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. W tym roku do czytania Polacy wybrali "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

  3 września 2016 r. od godziny 11.00 w Muzeum - Zamek Górków czytać będą: Starosta Szamotulski, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, uczniowie, nauczyciele i rodzice z szamotulskich szkół oraz pracownicy Muzeum i Biblioteki Pedagogicznej (harmonogram Narodowego Czytania w Szamotułach).

   

  Z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy okolicznościową pieczątkę do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemlarzach  Quo vadis.

  Zapraszamy do posłuchania.

 • Termomodernizacja budynku naszej Biblioteki

  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu realizuje przedsięwzięcie pn. Termomodernizacja budynku Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu – Filia w Szamotułach, dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
  Opis przedsięwzięcia: docieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych; wykonanie nowych tynków; izolacja budynku, wymiana daszka,  rynien, rur spustowych, okien i drzwi; modernizacja źródła ciepła wraz z instalacją rozprowadzającą, automatyką i przebudową wentylacji; wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej; malowanie.


  Link do strony Funduszu: www.wfosgw.poznan.pl


  Budynek przed remontem

 • BOOKCROSSING - uwalniamy książki

  16 czerwca - Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek - w tym roku XIII edycja.

   

  U nas bookcrossing przez cały rok!

   

  W korytarzu naszej biblioteki jest kącik, w którym możesz zostawić książki przeczytane przez Ciebie lub zabrać pozostawione przez Innych. Zapraszamy!

  Dziel się z innymi radością czytania.

 • 10 czerwca, godz. 10.00 - ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam"

  Znalezione obrazy dla zapytania plakat jak nie czytam, jak czytam

  Biblioteka Pedagogiczna w Szamotułach zaakcentowała swój udział  w ogólnopolskiej akcji czasopisma Biblioteka w Szkole "Jak nie czytam, jak czytam" - ustanowieniu rekordu czytania w jednym momencie - przyłączyliśmy się do masowego czytania zorganizowanego na boisku szkolnym przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach.

  Sprawozdanie

 • Finał IX Gminnego Konkursu Literackiego "Jestem Młodym Pisarzem"

  W IX GMINNYM KONKURSIE LITERACKIM...10 czerwca w czytelni Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach spotkali się uczniowie klas trzecich – uczestnicy Gminnego Konkursu Literackiego „Jestem młodym pisarzem”. Była to już 9 edycja konkursu, której organizatorami są Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach i  Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Szamotułach.

  zobacz więcej...

 • Wyróżnienie WZAP dla Biblioteki Pedagogicznej w Szamotułach