ul. Staszica 4
64-500 Szamotuły;
tel. 577 001 349

biblioteka@szamotuly.pbp.poznan.pl
http://szamotuly.pbp.poznan.pl

Biblioteka czynna:
Poniedziałek - piątek 10.00-17.00

Aktualności


 • ______________________________________

  ________________________________________________________

  _______________________________________________________NOWOŚCI

   

 • Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

  4 grudnia br., w Szkole Podstawowej w Dusznikach odbyło się spotkanie nauczycielek bibliotekarek z terenu powiatu szamotulskiego. Małgorzata Kowzan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Szamotułach poprowadziła szkolenie nt. wykorzystania lapbooka w bibliotece szkolnej. Nauczycielki, w części warsztatowej, przygotowały ciekawe propozycje lapbooków. Szkole Podstawowej w Dusznikach, szczególnie Małgorzacie Świderskiej, dziękujemy za gościnę.

 • Akcja świąteczna "Podziel się zabawką" (15 edycja)

 • Warsztaty czytelnicze "Dlaczego warto czytać"

  30 listopada br. Małgorzata Kowzan poprowadziła warsztaty czytelnicze w Zespole Szkół w Ostrorogu. Uczennice klas ósmych wypracowały w grupach bardzo dobry materiał do pracy z "opornym" czytelnikiem - przygotowały plansze, na których zamieściły korzyści z czytania książek.

 • I Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Profilaktyka społeczna oparta na dowodach i praktykach naukowych"

  Szanowni Państwo!
  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Zakład Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uprzejmie zapraszają do wzięcia udziału w I Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. Profilaktyka społeczna oparta na dowodach i praktykach naukowych.
  Konferencja odbędzie się 6 grudnia 2018 roku (czwartek) w godz. 10.00 - 14.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego, Poznań, aleja Niepodległości 34.
  Szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie ODN w Poznaniu pod adresem https://odnpoznan.pl/produkt,pl,konferencje,677.html

 • Warsztaty plastyczne z ASTRĄ

  Biblioteka Pedagogiczna w Szamotułach zaprasza na bezpłatne warsztaty plastyczne ASTRA inspiruje, czyli jak pokolorować świat dziecka, które poprowadzi Pani Maria Olizar-Zakrzewska - przedstawicielka grupy ASTRA.

  Warsztaty są dedykowane nauczycielom przedszkoli i szkół podstawowych. Wpisują się one w jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2018/2019: „Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów”.

  Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane inspirujące ćwiczenia, które można wykorzystać w pracy z dziećmi. Uczestnicy będą mieli możliwość wypróbowania wybranych produktów plastycznych.

  Warsztaty trwają 2 godziny. Każdy biorący udział w warsztatach otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia oraz upominki.

   

  Termin szkolenia: 12.03.2019 r., godzina 16.00


  Miejsce szkolenia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach, ul. Staszica 1


  Obowiązują zapisy oraz limit miejsc.

  tel. 577 001 349

  biblioteka@szamotuly.pbp.poznan.pl

   

  Serdecznie zapraszamy.

 • Listopadowe numery już w Bibliotece:

 • 19 listopada – Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

  19. listopada obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Jego obchody w Polsce zainicjowała 4 lata temu Fundacja Dzieci Niczyje.


  W naszych zbiorach m.in:

   

  Polecamy do pobrania:

  Przemoc w rodzinie - działania pracowników oświaty - Katarzyna Fenik-Gaberle, Renata Kałucka

  Przemoc w rodzinie wobec dziecka: procedury interwencyjne w szkole - pod redakcją Jolanty Zmarzlik

  Współczesne oblicza przemocy: zagadnienia wybrane - Joanna Helios, Wioleta Jedlecka

 • Projekt „Poznański Szlak Legend Dla Dzieci”

  Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu,  w związku z realizacją projektu "Poznański Szlak Legend dla Dzieci", przekazało naszej Bibliotece:

  Koziołki, rury i czarcie ogony : poznański szlak legend dla dzieci / [teksty legend Małgorzata Swędrowska ; ilustracje Joanna Bartosik]. Poznań : Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, 2018. - 63 strony : ilustracje ; 28 cm. - ISBN: 978-83-62415-27-4

  Sygnatura: 33.634

   

   

   

   

   

  zobacz więcej...

 • "Tak powstawała Niepodległa” - bezpłatna wystawa do pobrania

  Źródło: niepodległa.gov.pl

  Wystawa do pobrania

 • Komiksy na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Publikacja 100 na 100: antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości (wydana przez WSiP) dostosowana jest do potrzeb szkolnych. Scenariusze lekcji z ich wykorzystaniem  na lekcjach języka polskiego, historii, WOS i na godzinach wychowawczych znajdują się na stronie: komiks100na100.pl

   

  Sygnatura w naszych zbiorach: 36.608

 • „Piotruś zawodowiec” – czytamy przedszkolakom

  17 października 2018 roku Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu (CWRKDiZ w Poznaniu; jednostka Samorządu Województwa Wielkopolskiego) uroczyście przekazało Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu blisko 500 książek autorstwa Agnieszki Nożyńskiej pt.: „Zawody, czyli kim możesz zostać”. Publikacja ta ma na celu przybliżenie dzieciom pracę w różnych zawodach.

  Jest ona wykorzystywana przez CWRKDiZ w Poznaniu podczas cyklicznego działania pn.: „Piotruś Zawodowiec”, które odbywa się wraz z projektem Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu „Czytam i Czuję”.


  zobacz więcej...

 • Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

  Dzisiaj, tj. 16 października 2018 r., po raz kolejny spotkały się w naszej bibliotece nauczycielki bibliotekarki z terenu powiatu szamotulskiego. Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Szamotułach Małgorzata Kowzan, w pierwszej części spotkania, przedstawiła Teatrzyk Kamishibai jako ciekawą formę pracy z czytelnikiem (nauczycielki pierwszy raz zobaczyły taki teatrzyk), w części drugiej (seminaryjnej) przeprowadziła szkolenie  Awans zawodowy nauczyciela - zmiany od 1 września 2018 r.

 • Ibuk Libra - nowe tytuły

  1 października br. udostępniliśmy Państwu nową listę tytułów (1685 publikacji) w największej w Polsce czytelni on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim - IBUK LIBRA. Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji.

   

  Wykaz tytułów

 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) początkowo ustanowiło Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, który po raz pierwszy obchodzono 18 października 1999 roku. Od 2008 roku święto trwa przez cały październik. Tegoroczne hasło światowe brzmi „Dlaczego kocham moją bibliotekę szkolną?”, a polskie - „Książka to przyszłość”.

   

  Przygotowaliśmy bibliografię dla nauczycieli bibliotekarzy:

  Biblioteka szkolna

  Biblioterapia - teoria

  Biblioterapia - teksty

   

  Plakat- źródło: https://www.bibliotekawszkole.pl/

 • VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świeci

  Do udziału w akcji zgłosiło się 4579 szkół, w tym 4299 z Polski.

  więcej informacji  znajdziesz na https://www.wmtday.org/pl

 • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa – rok szkolny 2018/2019

  Ministerstwo Edukacji Narodowej na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949), w zw. z art. 307 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. ustala podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w danym roku szkolnym.

  W roku szkolnym 2018/2019 priorytetami MEN są:

  • 100. rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

  • Wdrażanie nowej postawy programowej kształcenia ogólnego. Kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.
  • Kształcenie zawodowe oparte na ścisłej współpracy z pracodawcami. Rozwój doradztwa zawodowego.
  • Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
 • Konkurs "Warto wiedzieć, warto zobaczyć"

   

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanym konkursie dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych oraz nauczycieli bibliotekarzy publicznych bibliotek pedagogicznych pod nazwą Warto wiedzieć, warto zobaczyć. Celem Konkursu jest pogłębianie więzi ze środowiskiem, kulturą, tradycją oraz pogłębianie zainteresowań historycznych oraz świadomości patriotycznej i regionalnej uczniów poprzez działania nauczycieli bibliotekarzy.
  II edycja Konkursu przeprowadzona zostanie pod hasłem Przez Wielkopolską wieś – skarby architektury. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest złożenie w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej (lub przesłanie za pomocą operatora pocztowego bądź kuriera) pracy wraz z Kartą zgłoszeniową. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas specjalnie zorganizowanej w tym celu uroczystości do końca 2018 r.

  Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 października 2018 r.

  Regulamin Konkursu

  Karta zgłoszeniowa

  Więcej informacji na stronie Organizatora: https://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_konkursy_konkurs-warto-wiedziec-warto-zobaczyc

 • Konkurs "Wielkopolska - moja duma"

  Departament Edukacji i Nauki informuje o organizowanym konkursie Wielkopolska – moja duma. Tegoroczna edycja zatytułowana została Przez wielkopolską wieś – skarby architektury. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 50+. Celem konkursu jest edukacja i rozbudzenie zainteresowań historią, zabytkami, walorami Regionu. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 października 2018 r. Rozstrzygnięcie Konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas specjalnie zorganizowanej w tym celu uroczystości do końca 2018 r. Więcej informacji na stronie Organizatora: https://www.umww.pl/departamenty_departament-edukacji-i-nauki_konkursy_konkurs-wielkopolska-moja-duma

 • Konkurs dla szkół ponadpodstawowych

  Konkurs Recytatorski #Pan Tadeusz

  Celem Konkursu jest:
  1) upowszechnienie znajomości „Pana Tadeusza”,
  2) kształtowanie kultury żywego słowa,
  3) doskonalenie umiejętności recytatorskich,
  4) rozwijanie uczniowskich zainteresowań,
  5) promowanie Województwa Wielkopolskiego.

  Laureaci Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

  Karty zgłoszeniowe (zał. nr 1) oraz Oświadczenia Uczestników/Opiekunów (zał. nr 2) należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie (Lidera prowadzącego obsługę organizacyjną konkursu) bądź jednego z Partnerów w terminie do 30 września 2018 r.

  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie, ul. Chrobrego 15 64-100 Leszno,
  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, ul Sosnowa 14, 62-510 Konin,
  Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile, ul. Bydgoska 21, 64-920 Piła,
  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, ul. Górecka 1, 60-201 Poznań,
  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, ul. Wrocławska 182, 62-800 Kalisz.

  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem i wzięcia udziału w konkursie.

  Przypominamy, termin składania wniosków upływa 30 września 2018 r.

  Pliki do pobrania:

 • Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego za nami

  8 września, po raz trzeci nasza Biblioteka włączyła się w Narodowe Czytanie. Spotkanie z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego zorganizowaliśmy wspólnie z Muzeum Zamek Górków i Powiatową Biblioteką Publiczną w  Zamku Górków. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do wspólnego czytania.

 • Narodowe Czytanie w Szamotułach

  Serdecznie zapraszamy 8 września 2018 r. o godz. 10.00

  do Muzeum -  Zamek Górków na wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

  Z Pałacu Prezydenckiego otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć.
  Na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach "Przedwiośnia" będziemy stawiać pamiątkowy stempel.
 • Współpraca UMWW i Konsulatu Irlandii w Poznaniu - projekty Irlandia w szkole oraz Z Seanem przez świat

  Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Fundacją Kultury Irlandzkiej i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu, serdecznie zapraszają do skorzystania z projektów edukacyjnych adresowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaków.

  Irlandia w szkole jest autorskim projektem edukacyjnym działającej od 2003 roku Fundacji Kultury Irlandzkiej. Jest to projekt ogólnopolski, którego głównym zadaniem jest przybliżenie Irlandii uczniom polskich szkół. W roku szkolnym 2018/2019 tematami przewodnimi projektu będą życie i twórczość laureata literackiej Nagrody Nobla Seamusa Heaneya oraz aspekty związane z irlandzką walką o niepodległość – z setną rocznicą powstania irlandzkiego parlamentu Dáil Eireann i wybuchu wojny o niepodległość.

  Z Seanem przez świat to autorski projekt edukacyjny Fundacji realizowany na terenie Poznania i Wielkopolski. Głównymi bohaterami projektu są pluszowe owieczki o imieniu Sean i Siobhán, z którymi dzieci poznaja kraje i krainy anglojęzyczne. Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o spotkanie z irlandzkimi baśniami, zielone warsztaty plastyczne czy warsztaty tańca irlandzkiego.

  Skorzystanie z projektu jest całkowicie bezpłatne. Kontakt fundacja@fki.home.pl
  Szczegółowe informacje

 • Nowości - lipiec

  zobacz więcej...

 • Zabierz książkę na wakacje

  Znalezione obrazy dla zapytania wakacje z książką

  Zobacz, co proponujemy

 • Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

  Wyrazy uznania

  Nauczycielom i Pracownikom placówek oświatowych

  za trud włożony w nauczanie i wychowanie

  oraz przyjemnego wypoczynku w czasie wakacji.

   

   

  Pracownicy

  Biblioteki Pedagogicznej

  w Szamotułach

 • 12 czerwca - Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  Włączyliśmy się do Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W naszej bibliotece znajduje się kącik, w którym można zostawić książki przez Państwa przeczytane i zabrać pozostawione przez innych. Dzielmy się radością czytania!

 • 9 maja - Noc Bibliotek

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Bibliotek. Drużynom, które wzięły udział w grze miejskiej "Od Książki do Książki" gratulujemy wykonania zadań przygotowanych przez biblioteki organizujące tę grę - wszyscy bezbłędnie odgali hasło. W naszej bibliotece, książką, której autora i tytuł należało podać, by uzyskać jeden z wyrazów do hasła, były "Kamienie na szaniec"  Aleksandra Kamińskiego. Podsumowanie gry miejskiej i wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Publicznej (w bibliotece ostatniej na mapie).

  zobacz więcej...

 • Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

  12 czerwca br. po raz kolejny obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych książek. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Jest to idea, według której książki nie lubią być więzione w domu na półkach, ale wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.


  Akcja uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, autobus, pub, uczelnia itp.) lub w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać komuś innemu.

  Włącz się do ogólnopolskiej akcji uwalniania książek.

  Masz w swoich zbiorach książki, które już przeczytałeś i chciałbyś podarować je komuś innemu? Przynieś je do naszej  biblioteki!

  Dużo czytasz, ale brakuje Ci funduszy na zakup nowych? Możesz wymienić przeczytane na pozostawione przez innych.

 • Przedszkolaki w naszej Bibliotece

  Dzisiaj gościliśmy dzieci (grupę "Kotki") z Przedszkola nr 3 w Szamotułach.

 • Proponujemy

   

   

   

   

   

   

   

  zobacz więcej...

 • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

   

  W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych - art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu z siedzibą przy ul. Bułgarskiej 19 60-320 Poznań, adres e-mail: biblioteka@pbp.poznan.pl, tel. 61 861 69 74.

  2. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy kontaktować się z Inspektorem ochrony danych osobowych Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, adres e-mail: inspektor@pbp.poznan.pl, tel. 61 861 69 74. Adres: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu, ul. Bułgarska 19, 60-320 Poznań.

  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzamy na podstawie dobrowolnej zgody uzyskanej w czasie zapisu do Biblioteki lub zapisu na listę odbiorców newslettera oraz w związku z wykonywaniem zadania realizowanego w interesie publicznym.

  4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są w celu świadczenia usług bibliotecznych, egzekwowania zwrotu wypożyczonych materiałów i należności z tytułu nieprzestrzegania Regulaminu udostępniania zbiorów, wysyłania monitów oraz newsletterów o działaniach Biblioteki, a także w celach statystycznych i badawczych.

  5. Dane osobowe nie są przetwarzane w sposób zautomatyzowany oraz nie będą poddawane profilowaniu.

  6. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody lub przez okres 5 lat od zapisu w przypadku braku aktywności w zakresie korzystania z usług naszej Biblioteki.

  7. Posiada Pani/Pan prawo do wglądu w swoje dane, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

  8. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 • Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego

  24 maja br. w naszej bibliotece spotkały się nauczycielki bibliotekarki powiatu szamotulskiego, w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia. Zaproszona na spotkanie Dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Szamotułach Anna Kozyra mówiła o cyberprzemocy. Od kierownika Biblioteki Pedagogicznej Małgorzaty Kowzan, nauczycielki  dowiedziały się, w jaki sposób  gromadzić i jak dług przechowywać dokumentację dotyczącą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz na co należy zwrócić uwagę, opiniując (jako członkowie rady pedagogicznej) regulamin oceniania nauczycieli. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń w pracy nauczyciela bibliotekarza, m.in. w kwestiach darmowego podręcznika.

   

  zobacz więcej...

 • Zapraszamy na Noc Bibliotek! 9 czerwca w godz. 16.00 – 19.00

  W programie:

  1) Gra miejska "Od książki do książki" (zorganizowana przy współpracy z Biblioteką Publiczną i bibliotekami szkolnymi - ZS nr 1, ZS nr 3, ZSS); regulamin gry miejskiej

  2) Teatrzyk Kamishibai (dla młodszych uczestników).
  3) Warsztaty - wykonywanie lapbooków:
  a) dorośli do wybranych utworów z Antologii Niepodległości,
  b) dzieci do wybranych utworów Tuwima.
  4) Przedwojenna prasa szamotulska - wyszukiwanie w POLONIE.
  5) Kalambury (wspólna zabawa dzieci i dorosłych).

  6) Flirt z "Niepodległą".

 • 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  „ Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.

  Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem…

  Miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru.

  W martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens.

  Książka wszystko potrafi…”

  /Kornel Makuszyński/


  Wszystkim Bibliotekarzom życzymy, by jakże piękna praca z książką dawała zadowolenie i była realizacją pasji.

 • Specjalnie dla naszych Czytelników!

  Zdjęcie użytkownika Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu.

  libra.ibuk.pl

 • XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja)

   

   

  Tegoroczne hasło: (Do)wolność czytania.

 • Podziel się książką!

  Ogłaszamy zbiórkę książek dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Jeżeli chcecie Państwo podzielić się książkami (szczególnie literaturą piękną wydaną po 2000 r.), można przynieść je do naszej Biblioteki w Szamotułach, ul. Staszica 4. Akcja trwa do 14 maja br. Będziemy wdzięczni za każdy tytuł.
  Oto początek zbiórki:

 • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

   

   

  zobacz więcej...

 • Konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku

  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego organizuje konkursy o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku oraz Wielkopolski Nauczyciel Roku.

   

  Celem Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku jest wyróżnienie wielkopolskich przedszkoli oraz szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

   

  Cel Konkursu o tytuł Wielkopolski Nauczyciel Roku służy uhonorowaniu nauczycieli cechujących się entuzjazmem i pasją w pracy, kształcących i wychowujących dzieci i młodzież poprzez rozwijanie u nich poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, pielęgnujących patriotyzm regionalny, dających wsparcie dla rozwoju talentów i zainteresowań. Ponadto wyróżnienie ma promować wybitnych pedagogów cieszących się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym, którzy swoją postawą i pracą mobilizują innych do działania, posiadając szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, czynnie angażują się w rozwój szkoły lub placówki.

   

  Zwycięzcy konkursów podczas uroczystej Gali otrzymają nagrody finansowe, wyróżnienia oraz pamiątkowe statuetki.

  W konkursach mogą brać udział nauczyciele i szkoły wyróżnione w I i II edycji. Natomiast zgodnie z regulaminem zwycięzcy i laureaci nie mogą brać udziału w konkursach przez dwie kolejne edycje.

   

  Termin złożenia formularzy zgłoszeniowych w konkursach o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku i Wielkopolski Nauczyciel Roku upływa 30 czerwca br.

   

  Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminami konkursów.

  Uchwała Zarządu Województwa Wielkopolskiego, regulaminy konkursów, formularze zgłoszeniowe

 • Nowa szata graficzna katalogu online

  Instrukacja wyszukiwania

 • II edycja konkursu „Bądź EKO, działaj EKO!

  Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje o organizowanym Konkursie Bądź EKO, działaj EKO! Temat II edycji Konkursu brzmi: Walka ze smogiem. Chrońmy nasze zdrowie!
  Celem Konkursu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie. Autorzy najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody rzeczowe. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 kwietnia 2018 r.
  Szczegóły w załącznikach:
  Regulamin
  Karta uczestnika
  Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych ucznia przystępującego do udziału w Konkursie
  Uchwała ogłaszająca konkurs

 • Mali goście w naszej bibliotece

  4 kwietnia gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. Zygmunta Felińskiego, Słoneczka i Promyczki. Dzieci czuły się u nas doskonale.

 • Polecamy

  Poradnik Bibliotekarza : pismo dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, 2018 nr 3


   

   

  W numerze m.in.:

  • Wygrał Polskę na fortepianie / Martyna Figiel
  • Ocena funkcjonowania biblioteki w opinii użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi / Marcin Laskowski, Piotr Szeligowski
  • Kreatywność bibliotekarza w pracy z czytelnikiem o specjalnych potrzebach / Kalina Sikora
  • Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych / Dorota Grabowska
  • Świat książki dziecięcej / Ewelina Rąbkowska
  • Instytucja kultury jest miejscem, którym można się pochwalić / Monika Simonjetz
  • Bzdura czy kultura? / Olga Nowicka
  • Zmysły co to takiego? / Agnieszka Pejkowska
  • Potrafimy zwyciężać : komiks o Powstaniu Wielkopolskim / Barbara Misiarz ; Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
 • Nowości - marzec